Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma finansowa z Podkarpacia zaniżyła należności o prawie 2 mln zł. Błąd wykryli pracownicy KAS

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Czynności sprawdzające to najczęściej wykorzystywany przez KAS mechanizm weryfikacji zobowiązań podatkowych.
Czynności sprawdzające to najczęściej wykorzystywany przez KAS mechanizm weryfikacji zobowiązań podatkowych. KAS
W maju pracownicy urzędów skarbowych z województwa podkarpackiego zakończyli prawie 6 tys. czynności sprawdzających, których łączna kwota ustaleń przekroczyła 24 mln złotych.

Czynności sprawdzające to najczęściej wykorzystywany przez KAS mechanizm weryfikacji zobowiązań podatkowych. Większość wątpliwości, które dotyczą rozliczeń podatkowych, wyjaśnianych jest bez angażowania podatników i kontroli.

- Czynności sprawdzające realizowane przez KAS prowadzone są wobec przedsiębiorców, innych podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Ich rolą jest bieżąca weryfikacja prawidłowości zobowiązań podatkowych deklarowanych przez podatnika, mająca jak najszybciej zapobiec powstaniu ewentualnych zaległości podatkowych. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla podatnika, który unika ewentualnych wysokich odsetek za zwłokę, a także dla budżetu państwa, do którego terminowo wpływają dochody z podatków - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W maju pracownicy urzędów skarbowych z Podkarpacia zakończyli prawie 6 tys. czynności sprawdzających, których łączna kwota ustaleń przekroczyła 24 mln złotych.

U podatnika działającego w branży finansowej wykryty został poważny błąd, z którego powodu zaniżono zaliczki na podatek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na prawie 2 mln złotych.

W wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających podkarpacka KAS zakwestionowała także zasadność zwrotu prawie 1 mln złotych podatku VAT przed terminem jednej z firm branży transportowej, a w kolejnej firmie na ponad 666 tys. złotych.

Kolejne nieprawidłowości wykryte zostały w podmiocie działającym w branży usługowej. Pracownicy KAS ustalili, że przedsiębiorca nie wykazał sprzedaży usług na rzecz jednego z kontrahentów. Wykryte uszczuplenie podatku VAT wraz z odsetkami na ok. 630 tys. złotych zostało już uregulowane. U kolejnego ze sprawdzanych podmiotów, wykryty został brak zaliczek na podatek dochodowy. Weryfikowany podatnik zgodził się z ustaleniami pracowników podkarpackiej KAS i uregulował wymagane należności, czyli ponad 465 tys. złotych.

- Krajowa Administracja Skarbowa odchodzi od czasochłonnych kontroli podatkowych na rzecz czynności analitycznych i sprawdzających. Typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne. Jeżeli KAS rozpoczyna kontrole, to są one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości, gdy narażony jest interes finansów państwa i uczciwego biznesu - wyjaśnia podkom. Chabowska.

Dla porównania, w 2022 r. urzędy skarbowe w województwie podkarpackim przeprowadziły 75,5 tys. czynności sprawdzających, w wyniku których wykryły 167,8 mln złotych uszczupleń. Ubiegłoroczne kontrole podatkowe doprowadziły z kolei do wykrycia uszczupleń podatkowych na poziomie 79,3 mln złotych.

W 2022 r. wpływy budżetowe zrealizowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie wyniosły 9,96 mld złotych i były wyższe o 1,3 mld złotych w stosunku do poprzedniego roku. To wzrost o 15,3 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma finansowa z Podkarpacia zaniżyła należności o prawie 2 mln zł. Błąd wykryli pracownicy KAS - Nowiny

Wróć na rudniknadsanem.naszemiasto.pl Nasze Miasto